Přejít k hlavnímu obsahu

To nejdůležitější o komunitní energetice

Komunitní energetika

Komunitní energetika je nový model uspořádání vztahů na trhu s energiemi. Díky němu se může každý, kdo se stane členem energetického společenství, podílet na společné výrobě a sdílení energie z obnovitelných zdrojů, které společenství vlastní.

Energetické družstvo

V energetickém družstvu nejsou členové z nezbytnosti, ale proto, že se chtějí společně podílet na spolupráci, konstruktivní diskuzi a hlavně dosáhnout společného cíle - vytvořit energeticky soběstačnou komunitu.

Energetické společenství

Energetické společenství je termín z evropské legislativy, který ukotvuje do zákona subjekt, jehož členové mohou sdílet energii prostřednictvím veřejné sítě, ale také může realizovat společné investice, projekty úspor energie apod.

Historie komunitní energetiky

Komunitní energetika funguje v řadě západních zemí nejméně od 70. let, v Česku bylo družstevní vlastnictví elektráren obvyklé v době elektrifikace za první republiky. Dnes nám pro něj chybí zákonné podmínky, ale i bez nich lze realizovat projekty, jako je ten náš.

Demokratizace

S rozvojem komunitních obnovitelných zdrojů se výroba elektřiny přesouvá do rukou občanů a obcí. Díky demokratizaci energetiky se posiluje nezávislost a soběstačnost obcí a měst. Výroba energie tak přestává být výsada jen velkých energetických firem a hráčů.

Digitalizace

Sdílená muzika, data, auta, práce. Vykročme vpřed i v energetice! Komunitní energetika otevírá možnosti, jak vyrobenou energii spotřebovávat chytře a efektivně. Postrčte energetiku vpřed.

Dekarbonizace

Klimatickou změnu pociťuje celý svět. Společným jmenovatelem jsou fosilní paliva, proto musíme výrobu energie dekarbonizovat – zbavit ji fosilních paliv a nahradit zdroji s nulovými nebo alespoň s minimálními emisemi skleníkových plynů.

Decentralizace

S vybudováním mnoha dalších menších zdrojů energetiku decentralizujeme – přecházíme od několika velkých centrálních zdrojů ke stovkám těch menších, decentralizovaných. Ty spolu sdílejí přebytky a využívají prvky chytrých sítí.

V roce 2022 jsme spoluzaložili Unii komunitní energetiky.

Naše roční úsilí a úspěchy v číslech.

48

členů z řad obcí, developerů a firem

12

setkání se zástupci ministerstev

30

setkání s poslanci a poslankyněmi

1

poslanecký seminář

3

publikace

10

tiskových zpráv

50+

mediálních výstupů